Bemaling nabij verontreinigde peilbuizen: impactanalyse met grondwatermodel

Expertises

  • Bemalingsstudie


Voor dit project werd een beroep gedaan op Profex om de mogelijke impact van een geplande bemaling op nabijgelegen verontreinigde peilbuizen te onderzoeken. De bemalingsfirma had vooraf reeds een analytische berekening uitgevoerd van de invloedstraal van de bemaling. Gezien de aanwezigheid van gekende verontreinigingen in de omgeving was een bijkomende analyse echter noodzakelijk om de mogelijke effecten op het grondwater correct in te schatten.

Complexe omgeving met topografische depressie en oppervlaktewater

Tussen de verontreinigde peilbuizen en de geplande bemaling bevindt zich een komvormige depressie met oppervlaktewater. Deze topografische en hydrologische kenmerken kunnen een belangrijke invloed hebben op de stroming van het grondwater.

Om hiermee rekening te houden, werd een grondwatermodel opgebouwd. In dit model werden zowel de lokale topografie als de hydrologische omstandigheden geïntegreerd. Het model werd opgesteld volgens een worstcasescenario, waarbij werd uitgegaan van hoge grondwaterstanden. Op die manier kon een conservatieve inschatting worden gemaakt van de maximale debieten van de bemaling en de mogelijke invloed op de omgeving.

Bemonstering van peilbuizen

In het kader van het onderzoek werden verschillende peilbuizen bemonsterd. De peilbuis op de projectlocatie zelf werd eerst onderzocht en bleek niet verontreinigd te zijn.

De peilbuizen waarvoor eerder een verontreiniging was vastgesteld, werden vervolgens opnieuw bemonsterd. Uit deze herbemonstering bleek dat de verontreiniging nog steeds aanwezig was.

Daarnaast werd ook een bijkomende peilbuis bemonsterd die zich stroomafwaarts bevindt, gelegen onder het openbaar domein. Deze peilbuis bleek eveneens niet verontreinigd te zijn.

Resultaten van het grondwatermodel

De resultaten van het grondwatermodel toonden aan dat bij de verontreinigde peilbuizen geen relevante verplaatsing van de verontreiniging werd berekend ten opzichte van de natuurlijke verspreiding van het grondwater.

Voor de stroomafwaarts gelegen peilbuis werd wel een beperkte verplaatsing berekend. Deze peilbuis bleek echter niet verontreinigd te zijn. 

Besluit

Bij de start van de bemaling werd een staalname uitgevoerd. De bemaling werd zonder zuivering uitgevoerd en de gemeten debieten lagen ruim lager dan de berekende debieten uit het worstcasescenario, waardoor de impact op de omgeving beperkter was dan voorzien.

Kortom: Dankzij het vooronderzoek en het numeriek model was het mogelijk om aan te tonen dat er geen relevante impact op de gekende verontreiniging mogelijk was. De bemaling kon uitgevoerd worden met de nodige voorzichtigheid en zonder zuivering of invloedbeperkende maatregelen.